0

Pepino

Pepino, Pepino Meyve, Pepino Fidani, Pepino Fidesi
 

Özel Arama
 

Pepino Yetistiriciligi

Patlicangiller familyasindan olan bu türün üretimi, dogal ekolojisinde çok yillik olmasina ragmen ekonomik bir üretim için tek yillik üretim sekli tercih edilmelidir.

Çok yillik çali formunda büyüyen pepino bitkisi, literatürdeki bilgilere göre deniz seviyesinden 600-2500 m yüksekliklerde, 15-25 o C ve  %60-80 oransal neme sahip alanlarda yetistirilebilmektedir.

Ticari amaçla Pepino üretimi tek yillik olarak anaçlik bitkilerden alinan ve köklendirilen çeliklerle yapilir. Dikim islemi 1 m sira arasi, 45cm sira üzeri mesafe ile yapilir.

Dogal olarak birakilirsa kisa sürede çali formunu alir. Bu sebeple budama yapmak sarttir. Pepinoda budama uygun sayida ana gövde birakilmasi ve bunlar üzerindeki yan dallarin fazla büyümeden periyodik olarak alinmasi seklinde uygulanmaktadir. 2-3 adet ana gövde birakmak idealdir. Böylelikle daha iyi isiklanma dolayisiyla meyve tutumu arttirilmi s olur. Zaman zaman yaprak budamasi yapmanin da faydasi vardir. Dördüncü çiçek salkimindan sonra ana dallarda tepe budamasi yapmanin da meyve kalitesine olumlu yönde faydasi bulunmaktadir.

Pepino sicak- kurak ve soguk hava kosullarina oldukça duyarlidir. Suyu çok sever, yaz aylarinda haftada 2-3 kez sulanmasi gerekir.

Tohumdan üretim s ansi çok az olan bu türün, kolay köklenme s ansina sahip olmasi nedeniyle üretimi genellikle çelikle yapilmaktadir. Doku kültürü teknikleri ile çogaltilmasi oldukça kolaydir. Ticari anlamda pepino çelikle çogaltilir. Elde edilen çelikler torf veya bahçe topraginda hazirlanan çogaltma ortaminda yariya kadar topraga sokulurlar. Suyu çok sevdiginden dolayi sik sik sulama yapilir. Bir hafta sonra köklenen çelikler saksilara veya naylon torbalara dikilir. Köklendirme ortami 15   o C' nin altinda olmamalidir. 18-23 o C sicaklik ve %80-90 nem içeren ortamlarda daha iyi köklendigi tespit edilmistir.

Pepinonun çiçekleri 1-20 çiçekten olusan çiçek salkimlari s eklinde ve kendisi ile ayni familyaya ait patlicanin çiçekleri ile benzerlik göstermektedir. Salkimlardaki çiçeklerde, çesitlere bagli olarak degis mekle birlikte 1-12 adet meyve olusmaktadir. Her çiçek salkiminda çeside göre degismekle beraber 8-12 meyve olusmakta, bazense hiç meyve olusmamaktadir. Kaliteyi arttirmak için meyveler ceviz büyüklügüne gelince meyve seyreltmesi yapilmalidir. Seyreltmeden sonra salkimdaki meyve sayisi 2 veya 3 olmalidir. Ilk salkimdaki meyvelerin kalitesi iyi olmadigindan ikinci ve sonraki salkimdaki meyveler tutulmaktadir.

Baslangiçta meyveler yesildir. Normal irilige ulasip olgunlasmaya basladiklarinda sap çukurundan meyve ucuna dogru seritler halinde uzanan mor çizgiler olusmaktadir. Yeme olgunluguna gelen meyveler krem-sari renkte, bol sulu ve kavun aromalidir. Bu sebeple bazi ülkelerde "Armut Kavun" olarak adlandirilmaktadir. Dogal ortamda çok yillik üretim sansina sahip oldugu halde, ekonomik anlamda tek yillik üretim tercih edilmektedir. Meyve agirligi 40-50 gramdan 1.300 grama kadar çikabilmektedir. Genellikle tercih edilen meyve agirligi 150-600 gram arasindadir.

Pepino meyvesi kavun aromali, meyve eti sulu ve ince kabuklu olup meyveleri partenokarpik olustugundan meyve içerisinde tohum bulunmamakta ve meyvesi tümüyle yenilebilmektedir. Dünyada üretimi yapilan baslica pepino çesitleri Schmidt, Kawi, Suma, Asca, Lincoln, Gold, Golden Litestipe, Miski, ve Comeraya'dir. Ülkemizde üretimi yapilan pepino, Miski çesididir.

AÇIK ARAZIDE PEPINO YETISTIRICILIGI ;

Pepino' u açik arazide, serada ve isterseniz saksida yetistirebilirsiniz.
Açik arazi de yetistirmek için mevsim özelliklerine bagli olarak soguk fazla olmayan dönemlerde dikim yapilmali yetistirme islemi yapilabilmektedir. Domates ve biber gibi sebzelerin yetistigi bütün ortamlarda yetisebilme kabiliyetine sahiptir.

Öncelikle arazi kosullarinin dikime hazirlanmasi gerekmektedir. Yetis tiricilikte damla sulama tavsiye edilmektedir. Yaz dönemi s artlarinda günlük 1 litreye yakin su ihtiyaci bulunmaktadir. Gübreleme islemi yapilmadan da üretim yapilmakta. Saglik için tamamen dogal kosullar tavsiye edilmektedir. Hasat döneminde ise meyveler el ile sikistirilmamalidir. Meyve olgunluk dönemi sicaklik sartlari ne kadar fazla olur ise meyvenin lezzeti ve aromasi o kadar güzel olmaktadir.

Olgunluk zamanini belirleyen bir diger kriterde meyve briks degeridir. Hasat zamaninda bu degerin 10 olmasi istenmektedir. Briks degerinin düsük olmasindan kaynaklanan tadda ki azalmalar tüketici sikayetlerine neden olmaktadir. Hasat olgunluk degerlerinin saptandigi bu safhada yapilmalidir. Hasadin geciktirilmesi meyvede seker oranini artirdigi gibi, meyve üzerinde koyu kahve rengi lekeler olusmasina ve böylece meyve kalitesinin bozulmasina neden olmaktadir. Bu kahverengi benekler üzerinde daha sonra Alternaria sp. Etmenleri olusmakta ve ürün Pazar degerini yitirmektedir.

PEPINONUN DEPOLANMASI

Ülkemizde su ana kadar fazla miktarda üretim yapilmadigindan dolayi depolama problemi hiç olmamistir. Ideal depolama kosullari; 7,5-10 oC ve % 90-95 oransal neme sahip bir ortamda 4-6 hafta kadar depolanabilir.

 
 
 

 

Copyright 2009 pepinofidani.com All Rights Reserved.

Template Monster Website Templates